Czwartek, 28 sierpnia 2014

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Chyba nikt z nas, przybywszy na Wyspy, nie pozostał obojętny wobec faktu, że panuje tu ruch lewostronny. Konieczność zmiany nawyków i zwiększonej ostrożności, poczucie egzotyki, nieswojo wyglądające samochody... Oczywiście po pewnym czasie przywyka się do tego, jednak zbyt długi pobyt „za wodą” powoduje analogiczne uczucia przy powrocie na kontynent. Nawet ludziom, którzy regularnie przeprawiają się przez kanał wciąż zdarza się zastanawiać, z której strony objechać rondo. Ale czy zastanawialiśmy się, skąd właściwie wziął się ten dziwaczny pomysł jeżdżenia po przeciwnej stronie drogi niż wszyscy?

    Tomasz Oryński
    No votes yet
  • Świat jest pełen niebezpieczeństw. Na nasze kruche istnienie dybają: żądni krwi mordercy, gangsterzy, terroryści, draby za winklem, dyktatorzy z uzbrojonymi kosztem społeczeństw armiami, żądni sławy szaleńcy, zwykli psychopaci, piraci drogowi... a także: jadowite węże, pająki, rekiny ludojady, tygrysy, lwy, tasiemce, wirus Junin powodujący argentyńską gorączkę krwotoczną i wiele innych. Na szczęście udało nam się - jako ludzkości - jakoś to opanować.

    Maciej Przybycień
    Average: 3 (2 votes)