Czwartek, 18 września 2014

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

 • Jesień szarówką i mżawką się zaczyna, przynajmniej w Londynie. I dobrze, wakacje się skończyły, lud wraca do pracy i do szkół. W powietrzu daje się wyczuć już lekki zapach sezonowej depresji czy dekadencji nawet... nie dziwota wręcz, że i rodacy okazyjnie spotykani w pobliskim parku przybierają już pochmurną ekspresję na obliczach. Panowie dwaj, spostrzeżeni podczas niedzielnego spaceru do owego, zasiedlający jedną z ustronniejszych ławeczek, racząc się nieokreślonym trunkiem ewidentnie smutni byli. Być może przeczuwali, że oto kończy się sezon spożywania na łonie natury.

  Aleksandra Cetera-Powroźnik
  Average: 4 (1 vote)
 • Ostrzeżenie. Film zawiera przekaz podprogowy

  Film zrealizowany przez Freaky MonkeySequence
  Muzyka: TragicPro - Jaaaz
  http://soundcloud.com/tragicpro/jaaaz-wav
   

   

  Freaky Monkey Sequence muz.TragicPro - Jaaaz
  Average: 5 (4 votes)