Niedziela, 19 kwietnia 2015

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Sezon ogórkowy w pełni, a na dodatek piątek, czyli początek weekendu, oraz najpiękniejsze lato w Szkocji (i nie tylko) przynajmniej od dekady. "Ciężka" literatura wędruje więc na półkę, by tam poczekać, aż pierwsze krople jesienno/zimowo/wiosennego deszczu zagrają na zakurzonych okiennicach. A my tymczasem rozsiądźmy się wygodnie w fotelach, bo przed nami trzy pościgi – oczywiście na śmierć i życie. Zapraszam na subiektywny mini-przegląd moich ulubionych animowanych pościgów.

    Maciej Przybycień
    Average: 5 (1 vote)
  • Nieco ponad dziesięć lat temu, kiedy wyszła „Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną” byliśmy świadkami nowego w Polsce zjawiska. Nie, nie mówię o przenikliwej rzekomo analizie polskiego społeczeństwa przeprowadzonej przez młodą pisarkę, ani o jej nowatorskim podejściu do języka. Mówię o tym, że nagle jedynym powodem, dla którego ktoś może nie lubić Masłowskiej stało się to, że dana osoba jest zwyczajnie za głupia, aby zrozumieć przesłanie młodej pisarki. Tymczasem Dorota Masłowska nie jest przecież ani pierwszą, ani ostatnią artystką, co do której twórczości zdania są tak skrajnie podzielone, nie mogłem więc zrozumieć dlaczego nagle odmawiało się jednej z tych grup posiadania własnego zdania.

    Tomasz Oryński
    Average: 4.7 (3 votes)