Piątek, 27 marca 2015

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Eriskay – druga, po wyspie Barra, licząc od południa zamieszkana wyspa w łańcuchu Hebrydów Zewnętrznych. Nazwa tej niewielkiej (2.5 x 1.5 mili) wyspy pochodzi z języka staronordyckiego i oznacza Wyspę Eryka. Dzięki otwartej 10 lat temu grobli łączącej ją z sąsiednią, większą wyspą South Uist, jest stosunkowo łatwo dostępna.

    Tomasz Oryński
    Average: 4.4 (5 votes)
  • W 1987 roku Paulo Coelho napisał Alchemika – wciąż najpopularniejszą swoją książkę. Zdaniem krytyków, podobną fabułę można znaleźć w niektórych wcześniejszych książkach, na przykład w opowieści o dwóch marzycielach, argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borgesa z 1935 roku. Nikt jednak nie wspomina, że fabuła Alchemika może również pochodzić ze starej chasydzkiej powieści Ejcik z Krakowa. To historia, która doskonale ukazuje cechy ruchu chasydzkiego w Europie Wschodniej, jak również w pewien sposób nowej duchowości wieku XXI.

    Dominik Hutko
    Average: 4 (1 vote)