Czwartek, 24 kwietnia 2014

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Przeczytałam gdzieś ostatnio, że elektroniczne czytniki wyprą niebawem tradycyjne czytelnictwo. Wyprą, a jeśli nawet nie, to człowiek z papierowa książką w dłoni zaliczać się będzie do czytelniczej awangardy, a może nawet określony zostanie mianem snoba - czy też łagodniej - pasjonata, na podobieństwo dzisiejszych nielicznych melomanów, restaurujących i delektujących się muzyką z antycznych niemalże gramofonów. Jestem skłonna w to uwierzyć.

    Aleksandra Cetera-Powroźnik
    Average: 5 (1 vote)
  • Constant. Stałość kulturowa. Wartość bezwzględna? Nic bardziej mylnego. Nie wchodzę jednak na piedestał salonowych subtelności lawirowania między jednym krajem a drugim. Bez pompatycznej wyniosłości popołudniowej herbaty, bez zmanierowanej filiżankowej porcelany przy dźwiękach chrupkich biszkopcików, bez wtóru kobiecych głosików, spokojnie, miarowym krokiem przechodzę w kuchenne arkana domeny posiłków.

    Monika Nowicka
    Average: 4 (4 votes)