Czwartek, 17 kwietnia 2014

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Henryk V Lancaster urodził się 9 sierpnia lub 16 września 1387 w Monmouth w Walii. Był synem króla Henryka IV i jego pierwszej żony Marii de Bohun, córki siódmego hrabiego Hereford. Młody Henry był człowiekiem wykształconym i oczytanym, kochał muzykę i patronował literatom. To pierwszym król Anglii, który w oficjalnej korespondencji używał języka angielskiego. Przede wszystkim był jednak Henryk V żołnierzem i politykiem. Okazał się być wodzem doświadczonym, twardym i zarazem okrutnym. Politykiem natomiast ambitnym, konsekwentnym, przebiegłym i nadto wyrachowanym. Brytyjscy historycy często porównują go z Napoleonem. W historiografii angielskiej i legendzie narodowej Henryk V przetrwał jako zwycięski i bohaterski król. Mit taki stworzyły jego sukcesy militarne i przedwczesna śmierć u szczytu powodzenia i sławy.

    Michał Kozłowski
    No votes yet
  • Włodek Kwaśniak – fotografik, członek Ealing and Hampshire House Photographic Society. Zajmuje się fotografią od końca lat 80-tych. Ulubionym tematem od lat pozostaje przyroda, choć nie unika innych tematów.

    Włodek Kwaśniak
    Average: 4.2 (5 votes)