Piątek, 27 lutego 2015

Czytanie książek powoduje spadek inteligencji

a.z.

Amerykańscy naukowcy po przebadaniu tysięcy osób w przeciągu kilkunastu lat, doszli do wniosku, że czytanie zbyt dużej liczby książek wpływa negatywnie na inteligencję. Naukowcy odkryli, że inteligencja rośnie wraz z przeczytanymi lekturami aż osiągnie pewien poziom maksymalnego nasycenia, po czym spada z każdą dodatkową przeczytaną książką.

Sugestia Amerykanów po wykonaniu tych badań jest następująca: powinniśmy przeczytać ok. 100 książek do 20 roku życia, by "naładować" potencjał intelektualny, po czym starać się nie przekroczyć 1-2 książek rocznie. Jeśli przeczytamy więcej, nasz mózg nie będzie w stanie przetworzyć informacji i danych, w wyniku przeciążenia. Zacznie więc pozbywać się wiedzy, wyrzucając niektóre fakty i informację, z tym że niestety nie mamy wpływu na to co nasz mózg wyrzuci.

Może więc zdarzyć się tak, że przeczytawszy nieopatrznie dodatkową książkę stracimy umiejętność rozwiązania prostych zadań matematycznych, albo wiedzę na temat rozmnażania roślin okrytonasiennych. Lista straconych umiejętności wśród przebadanych Amerykanów, którzy przeczytali za dużo, jest długa.

Dodatkowo naukowcy radzą, by czytać rzeczy proste i niewymagające, wtedy nasz mózg jest najbezpieczniejszy. Jak mówi szef zespołu badawczego dr Josh Buckle: "Żyjemy w czasach chaosu informacyjnego i nie powinniśmy dokładać naszemu mózgowi pracy. Raczej powinniśmy robić wszystko, by nasz intelekt chronić i nie czytać za dużo."

Oto skrócona lista autorów polecanych przez zespół badawczy:
- Paulo Coelho
- William Wharton
- Katarzyna Grochola
- Stephenie Meyer
- Jackie Collins

Źródło: BBC

Polecamy

  • Termin "anarchizm" jest często arbitralnie i błędnie stosowany zamiennie z terminem "anarchia". Anarchia jest brakiem władzy, określeniem negatywnym, sytuacją, która spowodowana jest rozkładem mechanizmów państwa. Ale może też być określeniem pozytywnym, kiedy określa się tym mianem samoorganizujące się społeczeństwo, bazujące na naturalnym prawie, porządku, wolności i solidarności. To o tą pozytywną wizję anarchii chodzi jeśli rozumiemy anarchizm jako rozwinięty system polityczny.

    Dominik Hutko, tłumaczenie Tomasz Oryński
    No votes yet
  • Maniacki początek. Szaleństwo w oczach, znacząco rozedrgane dłonie po niepozornie małej, choć diabelnie mocnej 4 filiżance espresso w ciągu całej nocy. Zamiast normalnych, „dorosłych” ubrań, mam na sobie śpioszki (drugi dzień, jedną noc), które już od dłuższego czasu robią furorę na Wyspach. Wydają się generować odpowiednią artystyczną stymulację – wyglądem bliżej mi do zhumanizowanej krowy. Mam na przodzie dużo różu a resztę ciała pokrywają czarne ciapki. Ogon też jest – przy każdym ruchu majda swawolnie, natomiast podczas nocnych kursów po kawę poruszam się bezszelestnie – wyciszenie zawdzięczam pluszowym kopytkom, których spód pokrywają antypoślizgowe elementy. Ciepłota ciała dzięki futerkowej wyściółce jest utrzymana na bardzo wysokim poziomie. Uff, ale wszystkie projekty zamknięte. Takim oto nieszablonowym sposobem rozpoczął się nasz dwudniowy wypad z siostrą na koncert do Manchesteru.

    Monika Nowicka
    Average: 4.5 (8 votes)